Svarer medlemmene om regelbrudd i privat praksis
- Er det vår virkelighet som beskrives?
Eilin Ekeland: Her er det flere virkeligheter. Det skjer regelbrudd, men det er også svært mange som følger regelverket. NFF mener at inntrykket Dagens Næringsliv skaper blir urimelig negativt. Vår linje i disse sakene er tydelig, og NFF har konsekvent støttet medlemmer som har holdt seg til regelverket.
- Hvor mange fysioterapeuter har 30 pasienter som skal ha individuell behandling per dag?
Eilin Ekeland: Dette har NFF verken antagelser om eller registreringer av. Dersom det dreier seg om individuelle behandlinger, er en slik praksis uvanlig, fordi behandling av pasienter for det meste registreres med tidsbruk. I de fleste tilfeller skal pasienten ha terapeutens oppmerksomhet i hele behandlingstiden.
Dersom det er snakk om gruppebehandling, behandles flere pasienter samtidig, og det kan da selvfølgelig behandles mange flere pasienter i løpet av en dag.
- Hvor mange tilfelle er det av ågerpris på avtaleoverdragelse?
Eilin Ekeland: Dessverre får NFF regelmessig henvendelser fra medlemmer som ønsker bistand i situasjoner hvor de mener overdragende fysioterapeut krever mer enn vedkommende har saklig anledning til å kreve. Omfanget av slike tilfeller er ikke registrert.
- Hva skiller privat fysioterapipraksis/driftstilskuddordningen fra fastlegeordningen og deres tilskudd?
Eilin Ekeland: Ordningene er relativt like. Inntektene til både fysioterapeuter og leger er basert på et basistilskudd, henholdsvis fastlegetilskudd og driftstilskudd, og en stykkprisfinansiering via taksten. NFF sitter ikke med kunnskap som tilsier at fysioterapeutene forholder seg mindre redelig til sine avtaler enn psykologer og leger.
- Er det tilfelle at driftstilskuddordningen fører til forgubbing?
Eilin Ekeland: Når en fysioterapeut har etablert en bedrift, med eller uten avtale med kommunen, er det naturlig at man forblir i bedriften. Fysioterapeuter i privat praksis er derfor mer stabile enn ansatte, som har en tendens til å flytte mer på seg.
At fysioterapeuter har lang erfaring er ikke negativt. Det som derimot er negativt er hvis fysioterapeuten ikke holder seg orientert om ny forskning og nytt regelverk. Helsepersonelloven sier at fysioterapeuter er pliktige til å holde seg faglige oppdatert. Dette er en problemstilling NFF har arbeidet med i lang tid. NFF har for eksempel lansert et program for faglig ajourføring.
Det er likevel viktig å påpeke at hvis kommunenet unnlater å sikre at det blir lyst ut nye driftsavtaler, kan konsekvensen bli for lite fornying i privat praksis.
- Hvorfor tviholder NFF på driftstilskuddsordningen når den leder til så store problemer?
Eilin Ekeland: Dette er en svært omfattende tema som er blitt diskutert i mer enn 20 år. Vi forstår at nyutdannete fysioterapeuter uten driftsavtale mener at det er urimelig at det er så vanskelig å få en avtale med kommunene. Både fysioterapeutene og pasientene nyter imidlertid godt av den formelle og forutsigbare rammen som driftsavtalene skaper omkring utøvelsen av fysioterapi. NFF ønsker at nyutdannete skal få innpass på arbeidsmarkedet ved at kommunene etablerer flere driftsavtaler. Det er ingen tilfeldighet at psykologene og legene har den samme ordningen. Gjennom ASA-forhandlingene med KS, etterstreber NFF å gjøre nødvendige forbedringer i driftsavtaleordningen.
Forslag om å arbeide for at ”refusjonen skal følge pasientene” og at driftstilskuddsordningen skal avvikles, er diskutert ved flere anledninger i NFF. Regjeringen har tydelig kommunisert at det er uaktuelt å gjeninnføre ordningen fra før 1984 – "med de skjevfordelingsvirkninger som denne ordningen innebar". Derfor er NFFs fokus heller å styrke de svake sidene ved dagens ordning, fremfor å arbeide for en helt ny finansieringsordning.
Fysioterapeuter som vil endre NFFs kurs i denne eller andre saker, kan engasjere seg på politisk nivå i NFF.
- Hvorfor har NFF brukt så lang tid på å gjøre noe med problemstillingene i privat praksis?
Eilin Ekeland: Vi har brukt de virkemidlene og kanalene vi har til rådighet i slike saker. Jeg mener at NFFs ledelse og sentralstyret har gjort det vi kunne for å rette søkelyset på disse forholdene. I ettertid kan vi diskutere om temaet ble gitt den nødvendige oppmerksomhet. Nå er NFFs fokus på hvordan vi skal håndtere saken i tiden som kommer.
- Hvor mye skal til for at et medlem blir ekskludert, for eksempel på grunn av regelbrudd?
Eilin Ekeland: Jeg verken kan eller vil spekulere i tilfellene som er beskrevet av Dagens Næringsliv. Eksklusjon er svært alvorlig. Jeg viser her til NFFs lover, og paragraf 12.2
Eksklusjon:
Eksklusjon er en fullstendig og endelig avslutning av medlemsforholdet.Sentralstyret kan vedta å ekskludere medlem som har opptrådt slik at vedkommende har motarbeidet forbundets formål, skadet dets anseelse eller overtrådt dets lover, vedtekter eller retningslinjer, ikke etterkommet dets pålegg ved lønns- og arbeidskonflikter eller for øvrig utvist en uverdig opptreden. Vedtak om eksklusjon krever at minst seks av Sentralstyrets medlemmer stemmer for det. Etisk utvalg skal høres i saker knyttet til yrkesetiske forhold.
- Hvorfor vil NFF beholde takstplakaten, når vi heller kunne operert med takster på 1/2 time, 3/4 time og 1/1 time?
Eilin Ekeland: Forskriften som i dag regulerer takstene, er samtidig grunnlaget for fysioterapeutenes inntekter. Bare små endringer i taksten, kan gi store utslag i den enkelte fysioterapeuts inntekt. Derfor må enhver omlegging eventuelt gjøres på grunnlag av en grundig konsekvensanalyse.
I forbindelse med de årlige forhandlingene bidrar NFF med forslag til endringer på bakgrunn av faglig utvikling, at fysioterapeutens inntektsutvikling skal sikres og at kompetanse skal lønne seg.
Systemendring ble vurdert for noen år siden. I forbindelse med en eventuell endring i finansieringssystemet for fysioterapi i kommunehelsetjenesten, kan det nå bli aktuelt med en ny vurdering av takstforskriften.
Takstsystemet må vurderes sammen med behovet for å sikre den offentlige finansieringen av fysioterapi og sikre at pasientene får dekket utgifter til fysioterapi over Folketrygden.
- Hva gjør NFF for å skape ro og sikre fysioterapeuters omdømme?
Eilin Ekeland: Dagens Næringsliv vil trolig også fremover ha kritiske oppslag om fysioterapi. NFF arbeider for å gjøre bildet av fysioterapeuter mer balansert, men alle vet at journalister etterstreber tilspissing og dramatisering.
De aller fleste fysioterapeuter er faglig sterke og seriøse fagutøvere som opptrer redelig. Dette vil NFF fortsatt kommunisere utad. I de siste dagene har NFFs sentralstyre uttalt seg om situasjonen og distribuert uttalelsen til medlemmene. Vi rykker også inn en omdømmeannonse i Dagens Næringsliv. En journalist i en annen redaksjon enn DN ønsket informasjon om hvordan flere driftstilskudd kan gi et bedre helsetilbud, og vi har bistått med å finne relevante eksempler. Vi holder løpende kontakt med både departementene, KS, Helsedirektoratet og Oslo kommune og sørger for å imøtekomme de informasjonsbehov som oppstår.
***
Har du spørsmål eller kommentarer i denne saken? Send dine innspill til informasjon@fysio.no Av kapasitetsårsaker kan vi dessverre ikke garantere at alle får svar.

