HELFO undersøker takstbruk
Som en del av HELFOs ordinære forvaltningsansvar utarbeider etaten med jevne mellomrom oversikter over takstbruken i refusjonsoppgjørene. I 2011 omfattet HELFOs oversikt rundt 3500 fysioterapeuter med driftsavtale, medregnet flere hundretalls manuellterapeuter og psykomotorikere. En analyse av tallene viser blant annet at fysioterapeuter vurderer sine pasienter grundig, ofte behandler eldre og andre pasienter i deres eget hjem eller på institusjon, og at det synes å være en rimelig balanse mellom ulike behandlingsformer.
NFF har analysert takstdataene i undersøkelsen, som ble fremlagt av HELFO i november 2011. Hovedkonklusjonene i analysen er gjengitt nedenfor.
Vurdering av pasientene
Undersøkelsen viser at 70 % av fysioterapeutene undersøker pasientene i mer enn 30 minutter. Alle grupper fysioterapeuter har pasienter som krever mer enn 30 minutter undersøkelse. Tallene indikerer derfor at fysioterapeutene møter sine pasienter på en god måte i denne delen av behandlingen, ved å vurdere pasientene sine med nødvendig grundighet.
Hjemmebehandling, eldre og funksjonshemmede
Fysioterapeuter med driftsavtale behandler i høy grad eldre og andre pasienter i deres eget hjem, på institusjon eller andre steder utenfor fysioterapeutens behandlingslokaler. Dette gjelder først og fremst fysioterapeuter som ikke er manuellterapeuter eller psykomotorikere.
Hele 99 % av fysioterapeutene, 99 % av manuellterapeutene og 83 % av psykomotorikerne har behandlet pasienter som er over 70 år eller rullestolbrukere.
Behandlingsformer
Hovedtakstene A2b, A2c og A2e på henholdsvis 30, 40 og 60 minutter brukes av 85 % av fysioterapeutene. Disse takstene utgjør 82 % av regningene som er levert.
Når man ser på bruken av tid og ulike behandlingsmetoder under ett, synes det å være en rimelig balanse mellom ulike behandlingsformer. Blant metodene kan nevnes at 75 % av fysioterapeutene har benyttet A5a (elektroterapi), 83 % har benyttet B22 (aktiv oppvarming), og to tredeler av fysioterapeutene/manuellterapeutene har benyttet taksten for veiledet trening.
Gruppebehandling: Behandling på 60 minutter i sal eller basseng benyttes i størst grad av fysioterapeuter som ikke er manuellterapeuter eller psykomotorikere. Gruppebehandling på 90 minutter i sal benyttes først og fremst av psykomotorikere.
Kontaktperson:
- Eilin Ekeland, forbundsleder i NFF, eilin.ekeland@fysio.no, tlf. 22 93 30 63, eller 415 59 030.