– Uakseptabelt å svekke turnuskandidaters rettigheter
De som havner på venteliste, skal frem til påbegynt turnustjeneste få en begrenset utøverlisens som ”fysioterapeutkandidat”. Ekeland legger til at de nye ”fysioterapeutkandidatene” ikke gis noen som helst garanti for å få fysioterapirelevant arbeid i venteperioden, som foreslås å være inntil 12 måneder. Endringene vil begrense tilveksten av autoriserte fysioterapeuter i helsetjenesten, stikk i strid med politiske signaler omkring samhandlingsreformen og myndighetenes egne kartlegginger og fremskrivninger av behovet, sier forbundsleder Ekeland. – Vi frykter dessuten at en venteperiode gir kunnskapstap og rammer motivasjonen hos dem det gjelder.
HOD karakteriserer selv en ventelisteordning som ”uheldig”, men mener at myndighetene nå ”har kommet til et punkt der det ikke lar seg gjøre å opprette nok plasser (…)”. I sin begrunnelse viser departementet til beregninger som viser at det blir for få turnusplasser de kommende årene. Dette skyldes ifølge Helsedirektoratet forhold som omorganisering og funksjonsfordeling i helseforetakene, den økonomiske situasjonen i kommunene og et økt antall kandidater som skal ut i turnustjeneste.
– Vi reagerer på at HODs forslag er defensive. Det synes ikke som om alternative løsninger er vurdert. I NFF spør vi oss dessuten om bildet som tegnes av situasjonen er helt korrekt, og vi vil derfor gjennomføre en kartlegging av turnuskapasiteten gjennom vår egen organisasjon, avslutter NFFs forbundsleder Eilin Ekeland.
Forslaget til endringer i turnusforskriften ble sendt på høring 11. januar, med høringsfrist 21. februar 2012.
Kontaktperson:
- Eilin Ekeland, forbundsleder i NFF, eilin.ekeland@fysio.no, tlf. 22 93 30 63, eller 415 59 030.